Na co uważać przy zakupie telefonów?


smartphone-1957737_960_720

Wszyscy dobrze wiemy, że odzież różnych znanych marek jest podrabiana na ogromną skalę. Czasem podróbki są tak dobrej jakości, że trzeba być ekspertem albo bardzo interesować się daną branżą by zauważyć różnice. A co z telefonami? Czy je także można podrobić?

Niestety tak, telefony również bywają podrabiane. Mieszkając w Europie być może nie spotykamy się z tym problemem zbyt często. Ufamy, że sprzęt elektroniczny dostępny na naszym rynku jest oryginalny, bo zwyczajnie trudno jest przerzucić przez granicę podrobiony sprzęt z Chin i ściągnąć go do Europy. Podrobione telefony komórkowe na naszym kontynencie jednak się zdarzają i ku przestrodze naszych sprzedawców zajmujących się hurtem telefonów komórkowych poniżej publikujemy kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

1. Grunt to dobre porównanie

Pamiętajmy, że czasem odróżnienie podróbki od oryginału jest niezwykle trudne, dlatego warto porównać kupowany telefon z egzemplarzem ze sprawdzonego źródła typu oficjalny sklep lub sieć typu Media Markt, który da nam 100% pewności, że mamy do czynienia z oryginałem.

2. Jakość druku

Zwróćmy uwagę na jakość druku na opakowaniu i ewentualne różnice. W przypadku gorszych podróbek różnice na opakowaniu widoczne są gołym okiem, łatwo więc zidentyfikować falsyfikat. Czasem jednak zdarzają się takie, które wyglądają dokładnie jak oryginał. Gdzie doszukiwać się różnic? W jakości druku. Na oryginalnych opakowaniach czcionka jest wyraźna i dokładnie wyrównana. Tekst na podrobionych opakowaniach czasem wygląda tak jakby był wydrukowany na domowej drukarce – jest nieostry, niewyraźny i nierówny.

3. Oprogramowanie

Jeśli po włączeniu telefonu oprogramowanie okazuje się być w języku chińskim możesz być niemal pewnym, że trzymasz w dłoni falsyfikat. Jeśli do tego czcionki nie są typu ClearType (nie są wygładzone), kolory są przygaszone, a niektóre elementy interfejsu zwyczajnie różnią się od oryginału telefon z całą pewnością jest podróbką.

4. Wnętrze telefonu

Zacznijmy od baterii. Wielu chińskich producentów produkuje podróbki telefonów wyglądające z zewnątrz dokładnie jak oryginał, ale wewnątrz to po prostu śmieci. Zdjęcia oryginalnych baterii i wnętrza telefonów można znaleźć w internecie i porównać z danym egzemplarzem. W większości przypadków różnice da się szybko zauważyć.

5. Brak systemu

Jeśli kupujemy np. Samsung Galaxy lub inny smartfon, powinien być on wyposażony w system Android 6 lub 7. Podrobiony telefon nie będzie go miał.

6. Kiepska jakość części

Kupując telefon mniej więcej wiemy jakie ma specyfikacje. Jeśli producent podaje, że ma świetną kamerę, warto przy zakupie od razu zwrócić na to uwagę. Włączmy kamerę i przyjrzyjmy się czy szybko łapie ostrość, czy zdjęcia są dobrej jakości itp. Jeśli nie – już wiesz z czym masz do czynienia. Poza tym w podróbkach trwałość np. farby znacznie różni się od oryginałów. W podrobionych telefonach często schodzi ona na krawędziach już po 2-3 miesiącach użytkowania, podczas gdy w oryginałach nic się z nią nie dzieje nawet po upływie kilku lat.

7. Numer seryjny

Producenci telefonów coraz częściej udostępniają aplikacje do ściągnięcia, które umożliwiają sprawdzenie oryginalności aparatu poprzez wpisanie numeru seryjnego. Warto więc z nich skorzystać.

To najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując hurtowo telefony. Niestety rynek podróbek rozwija się w niesamowitym tempie i coraz trudniej odróżnić falsyfikat od oryginału. Kupujcie z bezpiecznych stron i zawsze pytajcie o certyfikat autentyczności. Jeśli właśnie rozglądacie się za telefonami, sprawdźcie oferty zweryfikowanych sprzedawców.