Cło w Unii Europejskiej – nie ma się czego bać!


Tysiące, dziesiątki tysięcy, a może nawet miliony hurtowników każdego dnia dokonują kolejnych zakupów w Europie. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, a więc gdy opanują już swój rodzimy rynek nabierają ochoty na zawarcie kolejnych transakcji, jeszcze bardziej lukratywnych, ale z przedsiębiorcą zza granicy. Dla większości z nich to pierwszy deal z zagranicznym hurtownikiem, dlatego zaczynają szukać informacji na temat takich transakcji i związanych z nią kosztów. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest cło.

Zakupy w strefie Schengen

Na terenie Unii Europejskiej znajduje się obszar Schengen, który umożliwia nam podróżowanie po całej Europie (z wyjątkiem państw członkowskich UE, które nie należy do tego układu) bez granic. Skoro granice praktycznie nie istnieją, pobieranie ceł byłoby bardzo trudne. Dlatego właśnie powstała unia celna.

Co to jest unia celna?

Jak podaje Wikiepdia:

Unia celna to porozumienie handlowe, w ramach którego kraje członkowskie znoszą cła i inne taryfy w obrotach handlowych oraz ustalają wspólną zewnętrzną politykę handlową.

Podsumowując, zakupy w Unii Europejskiej są wolne od cła. Podobnie sprawa przedstawia się z podatkiem VAT, który wynosi 0% pod warunkiem, że posiadasz europejski numer VAT. Oznacza to, że granice w Unii praktycznie nie istnieją, a jeśli przy tym posługujesz się językiem np. angielskim, możesz dokonywać zakupów z Francji, Niemiec czy Hiszpanii dokładnie tak jakbyś kupował z Polski. Należy jedynie pamiętać, że koszty transportu mogą wzrosnąć.