10 sposobów na uniknięcie oszustwa przy zakupie towaru od hurtownika


 

Niestety świat, w którym żyjemy, nie jest doskonały, a to oznacza, że czasami mogą spotkać nas negatywne sytuacje w kontaktach z dostawcami. Niektóre przypadki to prosty brak komunikacji, w przypadku wysłania niewłaściwego produktu lub zafakturowania dodatkowych opłat, które nie zostały wstępnie określone, jednak czasami może dojść do niefortunnego kontaktu z nieprawdziwymi dostawcami, którzy nawet nie mają zamiaru dostarczać produktu po wzięciu pieniędzy.
Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby ustalić, czy dostawca jest autentyczny i można mu zaufać.

1. Sprawdź informacje kontaktowe hurtownika
Prawie każdy dostawca ma swoja własną stronę internetową, a nawet jeśli nie, to prawdopodobnie poda numer telefonu i adres pocztowy na platformie handlu hurtowego. Więc najpierw sprawdź autentyczność dostawcy poprzez wyszukanie jego danych w wyszukiwarce internetowej (np. Google). Możesz również sprawdzić, czy jego siedziba istnieje w rzeczywistości. W tym celu wpisz adres pocztowy hurtownika w Google Maps.

2. „Zbyt piękne, aby było prawdziwe”
Duża ilość hurtowników ma w ofercie produkty, które są w bardzo atrakcyjnej cenie. Czasem dochodzą nawet poniżej 40% ceny hurtowej. Niestety są one „zbyt piękne, aby były prawdziwe” i najlepiej odpuścić sobie zakup w danej sytuacji. Większość producentów (szczególnie markowych produktów) nie zaoferuje dostawcom tak niskiej ceny, ponieważ nie pokryje ona kosztów produkcji sprzedawanego towaru. Oczywiście dotyczy to jedynie nowych produktów. Niektórzy, słysząc „nowy”,oryginalny”, z ceną poniżej 40% ceny detalicznej, mają już swoje wątpliwości.

3. Zapoznaj się z opiniami na temat sprzedawcy
Platformy handlu hurtowego oferują system umożliwiający dodawanie opini na temat danej firmy lub użytkownika. Zanim zdecydujesz się na zakup, dla własnego bezpieczeństwa zaleca się przejrzeć komentarze na temat naszego hurtownika. Jeżeli pozytywnych komentarzy jest dużo, możemy być niemal pewni że nie zostaniemy oszukani. Jednak, gdy negatywne recenzje stanowczo przeważają, warto rozejrzeć się za inną ofertą.

4. Używaj zaufanego pośrednika
Formalności związane z handlem nie należą do najprzyjemniejszych. Aby usprawnić go na dłuższy dystans i uniknąć nieprzyjemności (np. gdy ktoś nie wysłał towaru, produkty są niezgodne z opisem, itp) skorzystaj z usług pośrednika pod postacią platformy handlowej. Warto również zapłacić więcej i skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia wysyłki. Warto obracać swoim towarem w bezpiecznym miejscu.

5. Zamów próbkę produktu, ale…
Stanowcza większość dostawców jest przygotowana na żądanie próbki lub małej partii produktu przed złożeniem finalnego zamówienia w dużej ilości. Zdecydowanie zaleca się zamawiać próbkę w każdym przypadku. Dzięki temu stwierdzimy nie tylko czy produkt jest zgodny z opisem, ale też jak jest zapakowany i jak szybko został doręczony. Niestety niektórzy oszuści mogą być hojni i wysłać próbkę swojego produktu, czasem za darmo lub po podwyższonej cenie jednostkowej. Próbką może być nawet nowy Smartphone, który miałby na celu przekonać Cię, że dostawca ma ich cały zapas. Aby uniknąć oszustwa, po prostu nie kupuj markowej elektroniki lub stopniowo zwiększaj rozmiar swoich zamówień, zamiast przechodzić z zamówienia pojedynczego za 50€ do większego o wartości 500€.

6. Używaj PayPal’a
Płatność za pomocą PayPal to najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o kupno i sprzedaż online. Jest łatwy, szybki i bezpieczny, jeżeli używasz go we właściwy sposób. Aby uzyskać wyższy poziom bezpieczeństwa, podaj dokładny opis przedmiotu, który chcesz kupić, i jego stan na fakturze, aby dostawca nie uciekł od odpowiedzialności w razie produktów niezgodnych z opisem.

Jak PayPal chroni kupujących i sprzedających

7. Miej udokumentowaną konwersacje z dostawcą
Po wyborze produktu, jego ilości, weryfikacji danych hurtownika, najprawdopodobniej przejdziesz do komunikacji z dostawcą. Istnieje szansa, że uda Ci się sfinalizować transakcję drogą telefoniczną. Jednak ważne jest, aby wszystkie szczegóły opisać również drogą mailową i wysłać je do dostawcy jako potwierdzenie. Upewnij się, że zarówno Ty, jak i dostawca posiadasz pisemną kopię dokładnie tego co zamawiasz, wraz z uzgodnioną ceną, warunkami sprzedaży oraz wszelkimi danymi dostawy. W razie jakichkolwiek problemów z realizacją zamówienia mamy „czarno na białym” cały przebieg transakcji.

8. Odbiór osobisty
Jeżeli istnieje taka szansa, pofatyguj się i samodzielnie odbierz produkty w miejscu wyznaczonym przez hurtownika. Ten punkt kieruje się do osób, które szukają ofert stosunkowo blisko miejsca zamieszkania lub okolicy, w której często bywamy. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zjawić się w miejscu wyznaczonym przez hurtownika. Wtedy ryzyko oszustwa spada. Jeżeli towar który nas interesuje jest daleko, można przypomnieć sobie o znajomych lub rodzinie w tamtym regionie. Oni również mogą nam pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

9. Nie jesteś bezbronny
W przypadku problemów z zamówionym towarem (np. gdy nie otrzymałeś produktu lub towar nie zgadza się z wcześniejszym opisem, itp.) próbuj nawiązać kontakt z hurtownikiem i rozwiązać napotkany problem. Pamiętaj o tym, że niektóre oferty zawierają produkty w stanie tzw. „retourware” (czyli towary zwrotne od klientów) i nie mamy wpływu na ich stan. Jednak w razie jednoznacznego oszustwa którejś ze stron, możemy zgłosić zdarzenie na Policję.
W takiej sytuacji należy przekazać na komisariacie policji wszystkie posiadane informacje na temat transakcji. Platformy handlu hurtowego zazwyczaj chętnie współpracują z organami ścigania i zwalczania oszustów, dlatego gdy będzie to wymagane, chętnie przekażą im potrzebne dane na temat użytkownika.

Prawa Konsumenta i Sprzedawcy

10. Przemyśl to i zaufaj sobie
Zrealizowałeś każdy poprzedni punkt i wciąż nie masz pewności co do wiarygodności hurtownika? Po prostu powiedz sobie „NIE!”. Niezależnie ile prób podjąłeś do udowodnienia sobie, że dostawca jest uczciwy, wciąż czujesz dyskomfort związany z transakcją? Zaufaj sobie i odpuść. To normalne i wybaczalne. Pamiętaj, że rynek handlu hurtowego nie kończy się na jednej ofercie. Wciąż masz dostęp do setek hurtowników, którzy gwarantują Ci pomyślną i bezproblemową realizacje zamówienia.

To tylko kilka kroków które doradzamy. Trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak idealna analiza, tylko dłuższa. Nie zawsze wystarczy podstawowe rozeznanie. Trzeba pamiętać, że zaangażowane są w to Twoje pieniądze, więc musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby upewnić się, że są bezpieczne.